Zaznacz stronę

Nie od dziś wiadomo, że odkurzenie i wyczyszczenie deski rozdzielczej to nie jest klucz do sukcesu w sprzątaniu wnętrza auta. Kluczem jest za to tapicerka, która często odpowiada za brzydki zapach w aucie oraz szyby. Czy wiesz, jakich błędów unikać i jakich kosmetyków samochodowych używać, by cieszyć się z wnętrza ładnego, pachnącego i nie namęczyć się przy tym zanadto?

Czyszczenie foteli na podwórku

Czyszczenie foteli samochodowych w aucie, w zaciszu domowego ogródka, daje nam co najmniej kilka opcji do wykorzystania. Możesz to zrobić jak profesjonaliści i uzyskać gwarantowany, doskonały wynik lub wybrać swoją drogę i mieć nadzieję, że będzie działać w danym miejscu i w danej sytuacji. W obu przypadkach potrzebny będzie Ci wysokiej jakości środek do czyszczenia tapicerki, gdyż z innymi kosmetykami nie dasz sobie rady w czyszczeniu nagromadzonego brudu.

Pierwsza metoda, bardziej profesjonalna, wymaga jeszcze jednego narzędzia – ekstraktora, który jest specjalnym odkurzaczem do wzbudzania resztek brudu z użyciem piany. Dzieje się to na ciepło. Jest to metoda czyszczenia na mokro dywanów i tapicerki, w której oczyszczony materiał tekstylny jest nasączany roztworem czyszczącym, który jest następnie odsysany przez ekstraktor. Oprócz odsysania, ekstraktor zwilża również powierzchnię pod ciśnieniem własnym środkiem czyszczącym. (https://www.centercar.pl/clientcatalogue/mycie-i-pielegnacja-szyb,2A-4-11-1-0000000174-0000000174.aspx)

sciana

Jak myć?

Jak się za to zabrać? Rozpyl środek czyszczący na tapicerowaną powierzchnię, wmasuj go w materiał, a następnie pozwól mu pracować przez kilka minut. Następnie weź ekstraktor i odkurz poprzednio potraktowane kosmetykami obszary. Jeśli nie masz dostępu do ekstraktora, możesz również skorzystać z metody typowo domowej – wymieszaj roztwór czyszczący z gorącą wodą, spryskaj go na siedziska za pomocą myjki czy spryskiwacza i odkurz odkurzaczem wodnym.

Druga metoda niewiele różni się od pierwszej, ale jeśli chodzi o jakość. W niej nie potrzebujesz ekstraktora ani próżni wodnej. Na początku jest jednak bardzo podobnie – znów wybierz właściwy kosmetyk i zastosuj specjalistyczny środek czyszczący na zabrudzone miejsca, ale tylko w bardzo małych ilościach, aby nie wchłaniał się zbyt głęboko. Teraz po prostu użyj szczotki do tapicerek lub wykorzystaj czystą, nową szczoteczkę do zębów. Następnie wytrzyj ściereczką z mikrofibry. Jeśli brud nie odpuszcza, powtórz procedurę. Po czyszczeniu zawsze pozostaw fotel do swobodnego wyschnięcia.

Czysta szyba a widoczność

Brud na szybach od strony wewnętrznej jest najbardziej zauważalny podczas jazdy nocą, kiedy prawie nie widać mijających Cię samochodów, co jest nie tylko nieprzyjemne, ale także bardzo niebezpieczne. Dlatego myj okna od wewnątrz, a potrzebujesz do tego specjalnego środka do czyszczenia szkła, ściereczki z mikrofibry (najlepiej dwóch) i ściereczki lub papieru do polerowania. Tak uzbrojony zrobisz to szybko, łatwo i bez smug.

Pamiętaj, że dobór właściwych kosmetyków samochodowych pozwoli Ci na wykonanie prac sprzątających w aucie szybko, łatwo, ale i bezpiecznie. W przeciwnym razie doprowadzić możesz do zniszczenia materiału lub widocznych smug na szybach, które mogą stanowić zagrożenie podczas jazdy. (Car Center)