Zaznacz stronę

Wyjazdy w dalsze trasy wymagają odpowiedniego przygotowania nie tylko ze strony pasażerów, ale również sprawdzenia stanu technicznego pojazdu. W końcu sprawny samochód odpowiada za bezpieczeństwo każdej podróży. Warto wiedzieć, w jaki sposób przygotować auto do wyjazdu, by móc dojechać na miejsce bez zbędnego stresu.

Sprawdzenie stanu technicznego

Samochód, którego przebieg wyrażony jest w dziesiątkach tysięcy kilometrów, zawsze może ulec usterce. Pamiętajmy o tym przed wyjazdem i sprawdźmy wzrokowo stan komory silnika, spodu pojazdu i okolic kół. Poszukujmy oznak korozji, poluzowanych śrub czy wycieków, które mogą wskazywać na usterki. Jeśli sami nie znamy się na mechanice, warto znaleźć zaufaną osobę, która dokona dla nas przeglądu. Może być to Toruń stacja kontroli pojazdów, gdzie w około 2 godziny można wykonać szczegółowy przegląd pojazdu, wykrywający ewentualne usterki. Dzięki temu nie będzie nam groziła awaria samochodu w trasie i będziemy mogli spokojniej pokonywać kolejne kilometry.

van

Uzupełnienie płynów

Sama kontrola stanu mechanicznego pojazdu to nie wszystko, należy bowiem sprawdzić także poziom płynów eksploatacyjnych. Musimy zacząć od oleju silnikowego, płynu chłodzącego i hamulcowego. Sprawdzamy również płyn do spryskiwaczy, ponieważ w trasie może zacząć padać, a czyste szyby są bardzo ważne przy wyższych prędkościach. Jeśli jakiegoś płynu brakuje to koniecznie należy go uzupełnić do wskazanego przez producenta poziomu. Nie mieszajmy płynów różnych producentów – w szczególności chodzi o płyn silnikowy czy chłodzący.

zegarek

Sprawdzenie wyposażenia

Kolejny aspekt dotyczy kontroli wyposażenia wnętrza pojazdu. Nie możemy bowiem zapomnieć o kompletnej apteczce, trójkącie, kole zapasowym i zestawie do wymiany koła. Przed wyjazdem należy również sprawdzić czy posiadamy gaśnicę, a także kiedy mija jej okres ważności. Przyda się również odblaskowa kamizelka. Warto sprawdzać takie drobiazgi, które tak naprawdę mają ogromne znaczenie i to nie tylko na trasie, ale również przy codziennym funkcjonowaniu.