Zaznacz stronę

Samochód, samolot, statek – jaki środek transportu wybrać?

Branża transportowa rośnie wraz z całą, światową gospodarką. Jeśli chce się prowadzić działalność na skalę międzynarodową, krajową, czy nawet wojewódzką, trzeba wypracować skuteczne metody transportu, które po pierwsze pozwolą dotrzymać ustalonych z klientami terminów, po drugie ograniczą straty transportowe i po trzecie – nie obciążą naszego budżetu na tyle, aby miało to postawić pod znakiem zapytania opłacalność działalności. Jedną z najistotniejszych decyzji, jaką będziemy musieli podjąć, jest wybór odpowiedniego środka transportu. Oto, co świat ma nam do zaoferowania:

 

Samochód

 

Transport drogowy to rozwiązanie najbardziej oczywiste. Wiele firm zaczyna swoją działalność od rozwożenia towaru samochodem osobowym, dopiero później sięga po usługi przedsiębiorstw transportowych lub tworzy własną flotę aut dostawczych bądź ciągników siodłowych. Największą zaletą samochodu jako środka transportu jest to, że przy jego użyciu możemy wykonywać frachty na dowolną skalę – równie dobrze możemy przewieźć kilkaset ubrań w bagażniku auta osobowego, jak i dostarczyć kilka tysięcy ton surowca w naczepach tirów. Wadą transportu samochodowego są natomiast liczne niespodzianki na drogach, takie jak np. zamknięcie ulicy w wyniku wypadku lub remontu. To może kompletnie zdezorganizować fracht i spowodować poważne opóźnienia.

 

Statek

 

Ze wszystkich środków transportu statki są zdecydowanie najbardziej pojemne. Na ich pokładach można przewieźć wręcz niewyobrażalne ilości towarów, również maszyn wielkogabarytowych. Zdecydowana większość międzykontynentalnego transportu towarowego odbywa się właśnie na statkach. Mimo, że podróż statkiem trwa znacznie dłużej niż samochodem czy pociągiem, o samolotach nie wspominając, ilość ładunku, jaką można załadować na jednostkę pływającą sprawia, że i tak ta forma transportu pozostaje najbardziej opłacalna. Do minusów transportu morskiego należą: nieopłacalność frachtów na małą skalę oraz niedostępność metropolii położonych w głębi lądu.

 

Kolej

 

Od czasu do czasu mamy do czynienia z akcjami takimi jak „tiry na tory”, których autorzy usiłują przeforsować przeniesienie większej części transportu drogowego do transportu kolejowego. Jeśli chodzi o ładowność pociąg nie sprawdza się aż tak dobrze jak statek, ale w porównaniu do samochodów jest już w stanie przewieźć ładunek wielokrotnie większy. Do lokomotywy przewożącej towar można przyczepić niemal nieograniczoną liczbę wagonów, co więcej każdy pociąg może przewozić różne towary. Obecnie transport kolejowy znajduje się na fali wznoszącej, jednak mimo to liczba tirów na drogach nie spada. Wynika to z faktu, że cała branża transportowa rozwija się bardzo szybko.

 

Samolot

 

Mimo, że transport samolotem jest najszybszy, to jednak okazuje się również najmniej popularny. Do największych wad samolotów jako środków transportu towarowego należą: ograniczona ładowność i bardzo wysokie ceny. Tak naprawdę samoloty opłaca się wykorzystywać do przewożenia towarów wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, gdy np. trzeba pilnie dostarczyć jakąś maszynę medyczną, która może uratować komuś życie. Na skalę przemysłową i biznesową ten środek transportu jest kompletnie nieopłacalny, dlatego też trudno znaleźć firmę, która trudniłaby się stricte towarowym transportem lotniczym, jeśli już – pobocznie zajmują się tym przewoźnicy osobowi.